ДІАГНОСТИКА ДЕРМАТОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ У ТВАРИН.

Діагностика дерматологічних захворювань у Котів. м. Львів

На жаль, захворювання шкіри у домашніх тварин зустрічаються дуже часто (за статистикою близько 20 % від усіх звернень у ветеринарні клініки пов’язані  саме з проявами дерматологічних захворювань), і є найбільш докучливими проблемами, так як зазвичай супроводжуються змінами зовнішнього вигляду улюбленця та із значним його занепокоєнням.

Найбільш поширеними проблемами є паразитарні захворювання, бактеріальні та грибкові інфекції шкіри, прояви алергії, рідше зустрічаються гормональні порушення та вроджені і спадкові хвороби, новоутвори шкіри. Деякі хвороби можуть передаватися від собак і котів людям , що створює додатковий ризик. На щастя, в галузі дерматології не так часто зустрічаються небезпечні для життя тварини хвороби, однак, з іншого боку, і не так багато дерматологічних захворювань можна вилікувати раз і назавжди.

Ветеринарний лікар для постановки вірного діагнозу має провести ряд досліджень, які іноді займають багато часу (від годин до місяців). Детальне опитування власника тварини (в медицині це називається збір анамнезу) надає безцінну допомогу при проведенні попередньої діагностики причин захворювань шкіри. Багато необхідних досліджень в дерматології, такі як зіскоби, люмінісцентна діагностика та ін., можна провести безпосередньо на прийомі у ветеринара. Всі ці дослідження зазвичай виконуються швидко, і Вам не потрібно чекати результатів кілька днів. При виявленні ектопаразитів лікування призначається відразу ж після прийому. У Вас не виникає сумнівів – чи не переплутали ваш аналіз з іншим, тому що все проводиться або на ваших очах, або в лабораторії під контролем лікаря, який оглядав Вашу тваринку.

Найчастіша проблема, з якою звертаються власники домашніх тварин – це свербіж різної локалізації, і, начебто, як без видимих на те причин. Причини є завжди, тільки не завжди і не всім їх видно та зрозуміло. Надалі, якщо вчасно не усунути причину виникнення свербежу, внаслідок самотравматизації (розчісування) виникне запалення верхніх шарів шкіри – дерматит, який з часом може ускладнюватися піодермією. У першу чергу при появі свербіжу у тварини, її необхідно уважно оглянути на наявність бліх. У ряду пацієнтів є підвищена чутливість до укусів бліх (алергія на слину бліх). Досить укусу однієї, двох бліх щоб у тварини розвинулася алергічна реакція, яка супроводиться сильним свербіжем (так званий алергічний блошиний дерматит).

Що стосується свербіння в ділянці вух, то воно виникає в результаті запалення зовнішнього слухового проходу (отит), кліщів, грибкової інфекції (маласезіоз), бактеріальної інфекції, алергії різного характеру, чужорідних тіл (насіння трав) та ін.

Ще однією з причин свербіжу може бути порушення обміну речовин, внаслідок неправильної годівлі, а якщо заглянути глибше – надлишок любові власників до своїх вихованців і зайве їх “олюднення”.

Більшості власників чомусь здається, що раціон їх вихованців не досить різноманітний порівняно з людським, і вони починають додавати в нього голландський сир, пиріжки, печево, полуницю, черешню, цитрусові, йогурти, яйця мало не кожен день. При згодовуванні кормів преміум класу, склад яких вже збалансований за всіма поживними речовинами, в раціон починають додавати м’ясо з кашею або ж субпродукти (печінка, нирки, рубець, легені). Все це призводить якщо не до негайної алергічної реакції, то до порушення обміну речовин, яке викликає згодом застій секрету паранальних залоз і посилення свербіжу (найчастіше в області попереку а також кореня хвоста).

Також багато хто з власників вважають, що домашніх тварин потрібно частіше купати. Часте купання, особливо з використанням людських шампунів, призводить до змивання захисної жирової плівки на шкірі тварини, надмірної сухості і ламкості шерсті. Шкіра стає сприятливою до негативного впливу умовно патогенної мікрофлори та грибків, наслідком чого є свербіж і запалення. У випадку використання ветеринарних шампунів немалу роль відіграє якість косметичного засобу. І задля уникнення вищеперерахованих симптомів, радимо використовувати якомога якісніші шампуні.

Всі вище названі причини виникнення свербіжу зустрічаються найчастіше, але насправді їх набагато більше і правильна інтерпретація цих симптомів вимагає як достатнього досвіду ветлікаря, так і комплексу діагностичних досліджень. Тому при виникненні будь-яких шкірних проблем або свербіжу, краще показати тварину фахівцеві, а не займатися самолікуванням, тим самим ускладнюючи подальшу диференційну діагностику.

Автор: л.в.м., к.в.н. Федорович Віталій Леонідович.