ДЕКІЛЬКА СЛІВ ПРО ХІРУРГІЧНІ ВТРУЧАННЯ.

Хірургія для тварин у ЛЬвові

   У Львові більше 35 ветеринарних кабінетів та клінік. Мабуть в кожній проводять хірургічні втручання – від рутинних кастрацій/стерилізацій до більш складних по виконанню, таких, як наприклад, – остеосинтез тощо. 

Звичайно всі ці маніпуляції потребують спеціальних умінь та навиків, що виливається у вартість такої процедури, тому часто ціна хірургічного втручання стає стіною для власників тварин і тоді, зрозуміло, людина шукає «де дешевше». Ми теж часто приймаємо такі дзвінки.

На ціноутворення мають вплив багато закономірних чинників. І вартість за ту, чи іншу послугу – результат дії таких чинників у випадку кожного закладу. Для клієнта не важливо скільки клініка витрачає на утримання персоналу, приміщення, скільки платить податків… Та для клієнта важливо, як і за якими принципами проводять ті чи інші процедури, а тут важливе значення мають витратні матеріали, обладнання, яке задіяне при проведенні операцій, поетапність процедур, які формують операцію вцілому.

Дешево не означає краще і, радше, не так само, а тільки дешево. Тому у випадках планування операцій при обмеженому бюджеті мабуть все ж доцільніше шукати не дешевий варіант, а дешевший за дорогий.

При плануванні кожного оперативного втручання, кожна структура старається врахувати всі сторони, як вже говорилося вище, спланувати бюджет, а також врахувати мінімальні ризики, які можна пов’язати з операцією. Тому, в цій розповіді, маємо намір ознайомити Вас з деякими аспектами, які творять ціну на те чи інше оперативне втручання.

Мабуть слід почати з того, що будь-який візит тварини у клініку, не кажучи вже про операцію, є стресом. Стресові фактори, як відомо, аж ніяк не позитивно впливають на імунну систему улюбленця. Тому, після огляду лікаря, має бути ствердження «готовності організму до навантажень», тобто маємо на увазі післяопераційний період та період відновлення. З цього випливає, що тварина повинна бути не тільки «клінічно здоровою», але й обробленою від ендо- і ектопаразитів, не останнє місце відіграє і вакцинація.

Більшість ветеринарних установ проводить планові операції згідно попереднього запису, де при реєстрації пацієнта повинні надати власнику інформацію щодо подальших потреб, які стосуватимуться самої операції, зокрема теплих одіял, грілок, післяопераційного догляду, якщо звичайно установою не передбачено стаціонарного утримання пацієнта.

Отже, йдемо далі… Пацієнт записаний… Завтра операція… Обов’язковим правилом є голодна дієта тварини, необмежений доступ до води, і дуже важливим фактором  – спокій власників тварин.

Наступає ранок дня операції… Неспокій… Як правило у більшості власників присутнє, як мінімум, почуття неспокою, а у половини, з наших спостережень, істерія у різних формах її прояву, від сліз до цілої купи запитань, на кшталт –« а вона прокинеться?», чи  – «а вона не вмре?»

Після оформлення відповідної документації, лікар що відповідає за наркоз, оглядає тварину, а також аналізує попередні діагностичні висновки (якщо такі мали місце). І приймає рішення як і який наркоз застосовувати. Після початку примедикації (підготовка організму тварини до введення анастетиків і зменшення виникнення можливих ускладнень), бажана присутність власника, так тварина менше стресує і краще піддається медикаментозному впливу. При проведенні ввідного наркозу присутність власника вже не обов’язкова. Хочемо, щоб наш читач зрозумів, що наркоз це не «один укольчик», а комплекс заходів, який включає в себе, як ввідну так і підтримуючу анестезію, і наука яка займається цими питаннями називається анестезіологією.

Наші лікарі використовують різні види анестезії, в залежності до показань. Для прикладу, щоб зменшити токсичний вплив наркозних препаратів, поєднується загальна анестезія із епідуральною (таку жінкам проводять під час пологів), а також і місцевим знеболенням. Таким чином анестезіолог старається мінімізувати всі ризиковані моменти, але, на жаль, вони залишаються, і кожен з власників це повинен розуміти. Так, для купірування алергічних реакцій, які, як відомо, останнім часом все частіше мають місце в практиці не тільки ветеринарних лікарів, а також контролю роботи внутрішніх систем та органів, катетеризуємо вену, це та процедура, яку більшість називають просто – «капельниця». Завдяки інфузії (крапельниці) вдається підтримувати тиск в кров’яному руслі, оперативно реагувати в непередбачуваних станах та надзвичайних ситуаціях (кровотечах, анафілактичному шоці, а також вчасно провести комплекс реанімаційних заходів).

Пацієнт заснув… Але на цьому робота лікаря «благодатного сну» не закінчується, а навпаки, він ретельно слідкує за тваринкою, яка так солодко спить, інколи навіть похрапуючи… Тут у «бій» вступають інші лікарі, місія яких пов’язана із механічною підготовкою пацієнта до самої вже операції. Асистенти готують, так зване, операційне поле. Робота полягає у вибриванні шерсті і митті ділянки (спеціальними дезинфікуючими милами і засобами), де безпосередньо хірург робитиме розріз, а також переферичних ділянок, тому цей процес називається а- і антисептикою і є важливою складовою всієї роботи в цілому. Коли клопітка праця щодо підготовки пацієнта закінчується, його транспортують у так звану «закриту зону» для власника , де і проводитимуть операцію безпосередньо.

Кілька слів про операційну… Це непросто собі кімната, де «ховаються» хірурги від пронизливих поглядів власників, а приміщення, яке регулярно прибирається і в обов’язковому порядку стерилізується, щоб в майбутньому запобігти післяопераційним ускладненням. Отже, пацієнт на хірургічному столі… Після обов’язкової фіксацїї, його вкривають стерильним покривним хірургічним матеріалом, або простіше – одноразовими стерильними хірургіними пеленками, для запобігання потрапляння в рану «сторонніх речей». В першу чергу це шерсть тварини, тим самим рана залишатиметься чистою і швидше загоюватиметься.

Далі, коли все готово, до свого «ритуалу» приступають люди, прізвища яких запам’ятовуються найбільше – це хірурги. Підготувавшись відповідним чином, одягнувши стерильні рукавиці з спеціального латексу (спеціального матеріалу – щоб руки не були слизькими під час операції), розпакувавши стерильний хірургічний набір, починають свою справу. Паралельно з хірургами продовжує працювати і анестезіолог, постійно слідкуючи за станом тварини, застосовуючи потрібні препарати.

Забув обмовитись словом про тварин з специфічною будовою черепа(з короткою мордою, так звані брахіоцефали – французькі і англійські бульдоги, мопси, боксери, а також інші) яким перед оперативним втручанням обов’язково проводять так звану інтубацію. Інтуба́ція трахе́ї— введення особливої трубки в трахею з метою захисту дихальних шляхів пацієнта і являє собою один із засобів для проведення механічної вентиляції легень, а також для проведення анестезіологічного забезпечення. Цю маніпуляцію проводять і пацієнтам, яких відносять до групи ризику, або мають певні покази. Також, незважаючи на те, заінтубований пацієнт чи ні, під час проведення оперативних втручань, лікар-анестезіолог підтримує його киснем, за допомогою кисневого концентратора. Це дає змогу організму в наркозі легше переносити стрес, задовольняє потребу серця і мозку у кисні, адже функції через наркоз притуплені, а організм все одно функціонує як одне ціле, незважаючи на медикаментозний сон.

Картина під час різних операцій різна. Коротко, невдаючись в подробиці вона виглядає на злагоджений механізм годинника, де присутня велика кількість інструментів, ниток, перев’язувального матеріалу, тощо… До речі, часто можна знайти інформацію про забуті «запчастини» в животиках пацієнтів. Для того, у наборах рахуються інструменти після спеціального миття і під час їх укладання до стерилізації. Так само прораховується і весь чистий перев’язувальний матеріал, який був викладений на хірургічний стіл, і якщо по закінченні операції асистент чогось не дораховується, рана не закривається допоки все не буде у відповідній кількості і на «своїх» місцях. Далі залежно від виду і вгодованості тварин накладають від 2-х до 5-ти поверхів швів, яких є за різними авторами дуже багато. Потім зовнішні або косметичні шовчики, і нарешті, довгоочікуваний вихід хірурга до власника, щоб заспокоїти і розповісти як все минуло…

У більшості власників в цю мить на очах сльози від радості, дехто стримується, щоб не показати слабкості, а дехто дає почуттям волю…

Поки асистент хірурга закінчує обробку рани, анестезіолог втручається в перегляд цікавих снів пацієнта… Так, настала відповідальна мить – пробудження!!! Так само як і люди, тварини по різному виходять з наркозу, дехто просто досипає, дехто завиває «серенади». Тоді тварину доставляють з операційної в індивідуальну кабіну денного стаціонару, де на неї чекає тепла м’яка постіль, і обов’язково з теплою грілочкою, щоб допомогти організму відновити стабільну температуру тіла. Побачивши перші самостійні рухи своїх улюбленців після наркозу, власники з полегшенням видихають, розуміючи : «ура, все позаду, все гаразд!» .

Справді, основна частина, за яку повну відповідальність несуть лікарі, яким Ви довірили своїх улюбленців, позаду, але тут починається другий етап, і нажаль на хвилі ейфорії вдало проведеної операції і виходу з наркозу, люди втрачають пильність і важливість наступних кроків. Наступний етап – післяопераційний догляд, який на 90 % залежить вже від самих господарів, і на 10 % від курації лікуючого лікаря.

Коли тварина прокидається, адекватно реагує на подразники зовнішнього середовища, її «екіпірують» в засоби ,так званого, захисту (захисні комірці, післяопераційні попони) і відпускають додому, перед тим чітко проінструктувавши що і як робити далі.

Здавалося б, кастрація/серилізація є досить простими і рутинними операціями. Але тепер, після невеличкого екскурсу Ви маєте можливість зрозуміти скільки всього і всіх задіяно в цьому, і це власне впливає на формування ціни на оперативне втручання в цілому.

Ми не говоримо неправди. Ви не почуєте від нас, що ми маємо супер технологію спаювання тканин. Ми не будемо Вам розповідати казок, з яких часом сміються навіть люди, які до медицини не мають відношення. Ми робимо те, що вміємо, і стараємося це робити якнайкраще. Все, що ми порекомендуємо Вам до операції чи після, буде спиратись не на те, як краще для Вас, а як краще буде для Вашого улюбленця!

Отож бажаємо здоров`я Вам та Вашим улюбленцям!

Автори: Тарас Гудима та Павло Плясківський.