НАРЕШТІ В НАШОМУ ДОМІ З`ЯВИЛОСЯ КОШЕНЯ!

Догляд за кошеням

Чи вміємо ми утримувати таке делікатне і вразливе створіння? Ми беремо на себе велику відповідальність – ця маленька і безпорадна тварина на наших очах стане достойною, повною грації кішкою або котом. Яким чином маємо забезпечити старт в дорослість? Є чимало необхідних обов`язків і важливих повідомлень, про які кожен власник повинен знати.

В даній статті ми постараємося наблизити ці найважливіші аспекти перших днів кошенят в новому домі та загальну інформацію, що стосується їхнього розвитку. Пам`ятаймо – це початок захопливої пригоди, що буде тривати наступні кільканадцять років!

Та виховання кішки не закінчується на етапі її розвитку… Кожен рік – новий виклик для вашого улюбленця, який ще більше  потребуватиме серйозної опіки її власника.

Отже, перший рік життя. Маленьке, новонароджене кошеня є уособоленням тендітності. Вже зараз, коли воно має всього кілька годин, тварина вступає в фазу інтенсивного росту, яка триватиме аж до 4-го місяця життя.

…від народження до четвертого місяця життя.

Після народження вага кошенят становить в середньому 100 грам, а до 6-го місяця життя маленькі улюбленці набирають 70-130 гр. щотижня (конролювати масу тіла надзвичайно важливо!). В момент народження мозок кошеняти ще не є повністю розвинутий. Його психосоматичні функції обмежуються здібностями до повзання, ссання молока і плачу. В такий спосіб маля реагує на запахи, дотик і біль. Десь на третій день кошеня повинно підносити голову, а наприкінці 1-го тижня повзання має бути скоординоване. Ходити кошеня почне приблизно на третьому тижні життя. Через 10 днів після народження малеча почне відкривати очі, а за 2 тижні загостриться сприйняття звуків. Здатність утримувати правильну позицію тіла під час вільного падіння розвивається за 5 тижнів від народження.

Під час третього тижня кошенят можна поетапно починати привчати до корму. Їхнє відлучення (перехід з молока мами на їжу комерційну чи власно приготовану)  повинно відбуватися на 6-7 тижні життя. У віці 8 тижнів вони мають вже повністю сформовані молочні зуби.

Час відлучення є критичним моментом в житті кошенят.

Одразу після народження кошеня починає смоктати молоко мами, яке після родів є дуже багате на антитіла і охороняє його організм  на початку життя.

Важливо! Кошенята, молодші за 1 місяць засвоюють виключно молоко. Необхідно пам`ятати, що молоко кішки містить від 13% до 19% лактози. Не рекомендується давати коров`яче молоко, оскільки воно дуже багате на лактозу (30-39%) і може провокувати серйозні порушення травлення.

У віці між 4 і 12 тижнем пухнастики проходять критичний період в процесі розвитку імунної системи; перестають ссати молоко мами і вперше їдять сталу їжу (відлучення). Імунітет набутий завдяки молоку мами, повільно згасає, а власна імунна система ще не є достатньо сформована. В цей період Ваш улюбленець є особливо вразливим.

Відлученння є важливим явищем з фізіологічної точки зору як для мами, так і для кошеняти. Молоко стає недостатньо поживним для старших кошенят, а організм мами виснажується. Зникає ссальний рефлекс і кошенята повинні поступово змінювати спосіб отримання їжі.

Ссання (молоко мами)           Лизання (делікатний мус)                      Гризіння (сухий корм, інша стала їжа).

Окрім ризику, що пов`язаний з вразливістю імунної системи, процес відлучення для кошенят – винятково стресовий період. Доросла кішка поступово відмовляє у молоці кошенятам і сварить тих, хто надалі інтенсивно його домагається; поїдання першої  сталої їжі також великий виклик для молочних зубів та шлунково-кишкового тракту. Тому ця їжа повинна характеризуватися винятково делікатною текстурою (мус або дуже делікатні кусочки).

До 4-го місяця життя інтенсивно розвивається скелет, а напротязі перших 8 тижнів вага кошеняти збільшується в 5-7 разів! На цьому етапі енергетичні потреби дуже високі, тому тварина потребує спеціальної дієти. Одночасно розвивається ще недозрілий і вразливий шлунково-кишковий тракт. Кошеня втрачає можливість перетравлювати лактозу, але вже краще сприймає крохмаль.

Перехід на сталу їжу пов`язаний з підвищеним ризиком порушень травлення (діарея). Іжа, що згодовується в цей період, мусить гарантувати максимальний захист шлунково-кишково тракту.

Від 4-го до 12-го місяців життя.

Це період зміцнення кісткової тканини і шлунково-кишкового тракту. Зростає резистентність, та імунна система й досі залишається вразловою. Енергетичні потреби, незважаючи на їх зменшення надалі є досить високими. Правильний розвиток кісткової тканини вимагає дієти, багатої на мінеральні солі. Одночасно кошеня може з`їдати одноразово значно більші порції їжі. Між четвертим і шостим місяцями життя молочні зуби починають поступатися місцем постійним. Важливим є те, що вже від цього моменту необхідно профілактувати утворення зубного нальоту.

В цей період формуються смакові вподобання кошеняти. Вони охоче поїдають ту їжу, до якої були призвичаєні під час відлучення, або ту, яку згодовували їх мамі.

Вік 7 місяців (перед досягненням статевої зрілості) це час, коли вже можна приймати рішення відносно стерилізації. Ця процедура може продовжити життя навіть в 2 рази, а сама тваринка стає спокійнішою і більш прив`язаною до власника.

Після стерилізації рекомендованим є спеціальний корм для молодих стерилізованих котів чи кішок. Він допомагає уникнути розвитку зайвої ваги, яка негативно позначається на подальшому розвитку молодого організму, а також контролює рівень рН, що профілактує розвиток сечокам`яної хвороби. 

Більш детальну інформацію про переваги кастрації\стерилізації Ви можете знайти у статті «Стерилізація кішок та кастрація котів – аналіз явища та наслідки для тварини.»

 Бажаємо здоров`я Вам та Вашим улюбленцям!

 Колектив Ветеринарного центру «VetMed»