27лютого

Стерилізація кішок та кастрація котів – аналіз явища та наслідки для тварини

Кастра́ція (лат. castratio «оскоплення») — видалення статевих залоз хірургічним способом або виключення їхньої функції хімічним чи іншими методами.

Статева стерилізація (від лат. sterilis — безплідний) - знепліднення, позбавлення людиниабо тварини здатності до відтворення.

Методи хірургічної стерилізації:

-Вазектомія

-«Трубна оклюзія» - перетягування фаллопієвих труб

-Гістеректомія

-Кастрація

Більшість лікарів ветеринарної медицини термін «стерилізація»  використовують по відношенню до особин жіночої статі, а «кастрація» як захід, що проводиться чоловічій статі.

Як можна продовжити життя кішкам і котам? Чому варто проводити кастрацію та стерилізацію?

Ніби зовсім не пов’язані між собою питання. Люди, які бояться в принципі слів «кастрація» та «стерилізація» підсвідомо відштовхують себе від пошуку суті, яка об’єднує ці питання.

У даному матеріалі ми спробуємо розвіяти деякі міфи, пов’язані з кастрацією та стерилізацією, а також опишемо, які переваги несуть ці процедури для кішок і котів.

Кішка – тварина, що може принести достатньо велике потомство. Теоретично кішка може на протязі 2-3 років подарувати світу біля 300 кошенят! Надпопуляція кішок, переповнені притулки та доми волонтерів а також катастрофічно велика кількість бездомних тварин повинні б схиляти власників безпородних кішок та котів до стерилізації та кастрації. Адже знайти дім для кошенятка часом буває дуже непросто. Нажаль одним людям легше викинути тварину за двері, ніж іншим взяти на себе відповідальність і бути матеріально спроможним щоб прийняти нового члена родини…

Найбільш гуманним способом уникнення непотрібного потомства є стерилізація та кастрація. Варто також пам’ятати, що сама процедура є відносно простою і, в першу чергу, має позитивний вплив на життя тварини. Це вираз доброї опіки і правильної позиції власника/

То які ж плюси в кастрації та стерилізації?

Рівно як у кастрованих котів, так і стерилізованих кішок тривалість життя може збільшитися у 2 рази! В якості прикладу використовуємо статистику наших західних сусідів. Отже в Польщі середня тривалість життя некастрованих котів складає біля 5 років, кастрованих же більше 10 років. Що стосується кішок, то не стерилізовані живуть в середньому 6 років, стерилізовані ж біля 10.

Отже процедура стерилізації кішки:

-дозволяє назавжди позбавити кішку здатності до розмноження, запобігаючи тим самим небажаного потомства;

-унеможливлює часом нестерпні ознаки, що характеризують охоту (надмірна збудливість, м’явкіт, апатія, агресія, тертя об різні предмети). Треба пам’ятати, що охота у домашніх кішок (якщо не дойде до запліднення) може проявлятися одна після одної незалежно від пори року. Це становить серйозне навантаження для організму кішки та дискомфорт для її власника;

-запобігає ускладненням, пов’язаним з вагітністю та породами;

-запобігає виникненню інфекцій молочної залози та матки. До прикладу у випадку пірометри стерилізація є процедурою, що рятує життя, та така стерилізація несе в собі багато ризиків.

-запобігає утворенню пухлин в статевих органах;

-рання стерилізація, проведена перед першою охотою, мінімалізує ризики розвитку пухлин молочної залози.

Кастрація у котів:

-приносить позитвні зміни в поведінці тварини – кіт стає спокійніший, лагідніший, більш товариський у випадку котів, що мають доступ до зовнішнього середовища, зменшує потребу виходу з дому з метою пошуку кішки, що в свою чергу зменшує ризик комунікативних бійок та нещасних випадків;

-зменшує територіальну агресію по відношенню до інших котів, що дозволяє уникнути важких ран, що виникають від укусів, а також зараження потенційно небезпечними хворобами (FeLV, FIV);

-позбавляє мічення території (помешкання) сечею, що має дуже інтенсивний запах, який практично неможливо усунути;

-позбавляє ризику розвитку хвороб простати та сім’яників;

-унеможливлює покриття кішки, що запобігає небажані вагітності.

Коли найкраще проводити кастрацію чи стерилізацію

Процедура може бути проведена практично в будь-якому віці. Багато ветеринарних лікарів у Європі та США проводять ранню кастрацію чи стерилізацію до досягнення статевої зрілості. В Україні найчастіше цю процедуру проводять у віці 7-8 місяців. У випадку котів процедуру варто провести до того як сеча набуде характеристичного інтенсивного запаху. В кожному випадку оптимальний термін проведення кастрації чи стерилізації визначає ветеринарний лікар.

В чому полягають процедури кастрації та стерилізації?

Кастрація – досить просте хірургічне втручання, яке за належних умов становить мінімальний ризик для здоров’я тварини. Втручання проводиться під загальною анестезією і полягає на усуненні сім’яників через надріз, який виконують на мошонці. Рана настільки невелика, що не вимагає накладання швів, а вся процедура без анестезії триває кілька хвилин.

У кішок ця процедура є більш складною і полягає на хірургічному усуненні яєчників (оваріоектомія), або ж яєчників разом з маткою (оваріогістеректомія), що назавжди позбавляє кішку здатності до розмноження. Хірург виконує невеликий надріз оболонок черевної порожнини, усуває статеві органи, а на рану накладає шви. Таке хірургічне втручання разом з проведенням анестезії триває приблизно 1,5 години.

До післяопераційних ускладнень доходить рідко. У кішок існує ризик зривання швів і розлизування рани, тому після втручання лікарі рекомендують додати до аксесуару тварини комір чи попопну для охорони швів.

Важливою є інформація про те, як опікуватися твариною після операції, яку лікар має донести до власника. Отже, про що треба пам’ятати після стерилізації чи кастрації?

Закордонна статистика свідчить про те, що ¾ кішок, що відвідують ветеринарні установи – кастровані чи стерилізовані. Щоб забезпечити свому улюбленцю довге і комфортне життя, власники мусять пам’ятати про важливі фізіологічні та гормональні зміни, що відбулися в організмі тварин після таких процедур. До них належить збільшення маси тіла, який викликаний в основному збільшенням споживання їжі. Треба пам’ятати, що воно збільшується на протязі перших 48 годин після проведення стерилізації чи кастрації. Вважається, що споживання їжі у кастрованих котів збільшується на 26%, а у стерилізованих кішок на 18%. Цей факт, а також те, що енергетичні потреби організму після кастрації і стерилізації зменшуються на 30%, сприяють якраз надлишковій вазі.

Надмірне споживання їжі провокує відкладення жирової тканини, що при відсутності контролю за споживанням їжі веде до розвитку ожиріння. Приріст маси тіла кастрованих котів  є в два рази більшим ніж у стерилізованих кішок.

Зайва масса тіла збільшує ризик виникнення багатьох хворіб. До них відносять цукровий діабет, хвороби печінки, хвороби серцево-судинної системи, дегенеративні зміни в суглобах, шкірні хвороби, сечокам'яна хвороба. Щодо останньої хвороби, то треба сказати, що особливо великий ризик утворення кристалів у особин з зайвою вагою. Зменшення активності провокує ситуацію, коли кіт чи кішка все рідше підходять до миски з водою і відповідно віддають меншу кількість сечі. Це в свою чергу викликає збільшення часу перебування сечі в сечовому міхурі, що створює ідеальні умови для формування кристалів. З анатомічної точки зору (будова сечоводів) у котів значно частіше проблема доходить до непрохідності сечовивідних шляхів, що вимагає негайного втручання ветеринарного лікаря.

Отже, хоча і доведено, що кастровані коти і стерилізовані кішки можуть житии в 2 рази довше в порівнянні до особин некастрованих і нестерилізованих, власники таких тварин мають бути обізнані щодо особливостей утримання і годівлі та свідомі їх дотриманя.

Запобігання розмноженню безпородних кішок і котів виражає відповідальність і свідомість власника. Процедури кастрації та стерилізації дозволяють не тільки зменшити популяцію бездомних тварин, але й мають позитивний вплив на комфорт життя як тварини, так і її власника.

Бажаємо здоров'я вам та вашим улюбленцям!

Posted in Статті

Комментарии (0)

Добавить комментарии

Вы комментируете как Гость.

Отменить Посылаем я...

Партнери

Ми в соціальних мережах:

Body
Background Color
Text Color
Link Color
Background Image
Slideshow
Background Color
Background Image
Bottom
Text Color
Link Color