27лютого

Панлейкопенія кішок

Інтернет відкриває для людей масу нових можливостей і передусім – це інформація.Достатньо ввести в «пошуковику» якесь слово і перед нашими очима з’явиться величезна кількість інформації, що пов’язана з цим словом. Модним став вислів – «запитай у Гугла». Та все ж ми часто зустрічаємось з незнанням власниками тварин навіть найбільш поширених захворювань тварин.

Написати саме про панлейкопенію кішок мене «надихнула» одна наша клієнтка, чия кішка захворіла якраз цією хворобою і лікувалася в нашому закладі. З часу їх останнього візиту минуло вже більше двох неділь. Після закінчення інтенсивної терапії власниця багато дізналася  про цю хворобу – багато розпитувала лікарів, щось прочитала. Слова, які вона сказала виходячи з клініки в той день звучали так: «Ми ще прийдем. Обов’зково. На вакцинацію.»

Та цим подіям передували її сльози та переживання, висока температура, часта блювота, пригнічення та анорексія її кішки.

Пам’ятаю коли вони приходили перший раз на припущення лікаря, що у кішки може бути інфекція, власниця заперечила категоричним «ні!», адже «вона зовсім домашня, звідки ж у неї може бути інфекція?» Це досить рутинна теза власників і часом практично неможливо переконати людину навіть в тому, що блохи на тварині все ж є, і що для цього достатньо того, що власник виходить на вулицю.

Пропоную прочитати дуже короткий опис хвороби. Нехай він в черговий раз доведе важливість вакцинації тим, хто вже знайомий з цією чи іншими інфекційними хворобами, а тим, хто не знайомий, нехай допоможе оминути такого знайомства!

Отже, панлейкопенія кішок - швидкопротікаюча вірусна хвороба кішок, що характеризується підвищенням температури тіла, гастроентеритом, загальною інтоксикацією і обезводненням.

Збудник - вірус групи парвовірусів. Досить стійкий до тепла (при 60 °С гине через 1 годину) і до дезинфікуючих засобів. Цей вірус може бути як в приміщеннях, так і у фекаліях, на клітках і органах хворих тварин, при низьких температурах може зберігатися і представляти небезпеку до одного року. Вірус має тропізм до місць швидкого поділу клітин і насамперед уражає епітелій кишкової плівки, лімфоїдну тканину і кістковий мозок. Ураження лімфоцитів у лімфоїдній тканині та лімфоцитарних стовбурних клітин у кістковому мозку призводить до розвитку панлейкопенії.

Хвороба зустрічається в багатьох країнах (одиничні випадки або невеликі спалахи, частіше влітку і пізньою осінню, коли нове покоління котенят втрачає молозивний імунітет, що існує за рахунок глобулінів, що володіють імунними властивостями, які отримані з молозивом матері). Джерелом інфекції служать хворі, що перехворіли і тварини - вірусоносії, які виділяють вірус з фекаліями, сечею і слиною.

Зараження відбувається при прямому контакті, через різні забруднені вірусом  об’єкти (приміщення, клітки, посуд і ін.). Вірус може передаватися від однієї тварини до іншої  через укуси кровосисних комах (трансмісивно), через повітря (аерогенно) і внутріутробно, коли плід заражається в організмі інфікованої матери. До вірусу сприйнятливі всі тваринні сімейства котячих і єноти. Більше хворіють молоді кішки.

Інкубаційний період –  тобто проміжок часу з моменту потрапляння в організм і початку розмноження збудника до появи перших клінічних ознак хвороби – триває від 2 до 9 – 12 днів. Зазвичай хвороба починається з пригніченого стану тварини, підвищення температури тіла до 40 – 41 °С і вище, блювоти, анорексії, спраги. Блювотні маси на початку водянисто-жовті, пізніше – більш слизові, іноді з домішками крові.  Згодом перебіг хвороби посилюється діареєю, фекалії рідкі, безбарвні, смердючі, часто з домішкою крові. Настає зневоднення організму. Леталь­ність становить 25—75 %, а молодих особин до 90 %.

Пози і поведінка хворих кішок свідчать про хворобливість живота: вони шукають затишні прохолодні місця, лежать на животі із закиненою головою і витягнутими кінцівками, сидять над питтям, але не п’ють.

Іноді перебіг хвороби буває надгострим, і кішки раптово гинуть (як при отруєннях), а іноді клінічні ознаки хвороби мало виражені, але при дослідженні крові встановлюють лейкопенію – зменшення загальної кількості лейкоцитів в крові.

Для постановки діагнозу зазвичай вистачає даних клінічного огляду, та гематологічного дослідження крові, яке виявляє зниження рівня лейкоцитів у крові. Ми проводимо таке дослідження на автоматичному гематологічному аналізаторі виробництва США. Тривалість дослідження всього 3 хвилини! Тому важко недооцінити можливості такого обладнання для швидкої постановки діагнозу терапевтом і, відповідно, збільшення в рази шансів вижити для тварини. Для підтвердження діагнозу в арсеналі нашої лабораторії є експрес-тест для діагностики панлейкопенії, що працює на основі імуноферментного аналізу.

Для лікування застосовують інтенсивну симптоматичну та патогене­тичну терапію, спрямовану на боротьбу з другорядною бактеріальною інфекцією (антибіотики широкого спектра дії), запобігають зневод­ненню організму (протиблювотні препарати, інфузійна терапія), про­водять вітамінотерапію. Досить часто використовують імуностимулятори.

Якщо кішка пережила перші 3-4 дні після початку захворювання, є шанс, що вона видужає. Проте ця кішка залишиться вірусоносієм, тобто від неї можуть заражатися інші тварини.

Важливість профілактики справджується і тут. Її можна розділити на дві частини. Заходи загальні для боротьби зі всіма інфекційними хворобами: повноцінне годування тварин, отримання санітарних норм їх утримання, своєчасне проведення процедур прогонки глистів і боротьба з ектопаразитами, а також виключення контакту з бродячими тваринами. До специфічнї профілактики відноситься вакцинація комплексною вакциною (панлейкопенія, ринотрахеїт, каліцивирусна інфекція і хламидіоз кішок).

Вакцинації підлягають тільки здорові тварини. Кошенят перший раз щеплять у віці 8 – 12 тижнів, повторно через 2-3 неділі. Попередньо проводять очищення організму кішки від глистів. Імунітет до захворювання у вакцинованих тварин починає виявлятися через 14 днів після другої імунізації і зберігається протягом 1 року. Дорослі кішки щепляться одноразово щорічно.

Posted in Статті

Комментарии (0)

Добавить комментарии

Вы комментируете как Гость.

Отменить Посылаем я...

Партнери

Ми в соціальних мережах:

Body
Background Color
Text Color
Link Color
Background Image
Slideshow
Background Color
Background Image
Bottom
Text Color
Link Color